211 odsúdených na sťatie: Aj my chceme Aupark!

Minulý týždeň Správa mestskej zelene (SMZ) postŕhala zo stromov letáky, ktorými chcela skupina občanov názorne informovať verejnosť o stromoch ohrozených výstavbou Auparku a prispieť tak k ich záchrane. Pikantnosťou je, že aktivisti podľa mestskej organizácie porušili predpis z roku 1991, ktorý nedovoľuje umiestňovať plagáty na stromy s tým, že „by to mohlo ohroziť alebo narušiť účel, ktorému má verejná zeleň slúžiť“.

Zo správy vypracovanej investorom k posudzovaniu vplyvov na životné prostredie vyplýva, že realizáciou zámeru dôjde k výrubu 211 stromov a krovitého porastu s rozlohou 99 m2 s celkovou spoločenskou hodnotou takmer 4 mil. Sk. Výrub drevín správa hodnotí ako vplyv negatívny, ktorý bude čiastočne eliminovaný náhradnou výsadbou situovanou v teréne v bezprostrednom okolí objektu. Navrhuje sa cca 70 stromov (do vizualizácií sa ich viac než 30 akosi nevošlo), avšak s priemerom koruny len 2 až 3 metre. Investor ráta tiež s rekonštrukciou parku na námestí, ako keby si neuvedomoval, že po výrube park už nebude. V priamej súvislosti s odstránením drevín sa predpokladajú „negatívne vplyvy na vtáky, ktorým sa obmedzia potravné a hniezdne možnosti“.

Na akciu mediálne reagoval hovorca HB Reavis Group Roman Karabelli, podľa ktorého požiadali SMZ, aby pripravili projekty na revitalizáciu zelene v rámci Košíc v rovnakej spoločenskej hodnote stromov, aké budú vyrúbané. SMZ to však popiera s tým, že nebola k dnešnému dňu vyzvaná k jednaniu.

Vo vyhláseniach siahol aj do ríše rozprávok, keď prisľúbil aj „výsadbu náhradných stromov v interiéri Auparku a rozsiahle zelené terasy verejne prístupné občanom mesta“, po ktorých na vizualizáciách však nie je ani stopy. Aj kvôli nezakreslenej zeleni by bolo seriózne konečne nahradiť neplatné vizualizácie novými, ktoré budú zodpovedať schváleným regulatívom územného plánu. Zdá sa, že svetoznámy architektonický ateliér má technický problém buď s prepracovaním vizualizácií alebo s rešpektovaním regulatívov.

Hovorca Karabelli si tiež poťažkal, že likvidácia všetkých 211 stromov sa pripisuje výstavbe Auparku, hoci väčšina z nich padne za obeť preložke ciest. Tu nezaškodí sebakritika, pretože takéto „najlepšie“ dopravné riešenie bezohľadné k zeleni spracoval investor prispôsobiac ho megalomanskému objektu a nakoniec ho aj prijal na financovanie ako vyvolanú investíciu. Nebyť Auparku mesto odjakživa plánovalo čiastočné líniové zapustenie tranzitnej dopravy pozdĺž celého námestia, s úmyslom rozšíriť a zhumanizovať námestie so zachovaním zelene. Neodpustiteľnou chybou mesta je, že lukratívne námestie predalo „za babku“ bez toho, že by táto podmienka bola v súťažných propozíciách.

Je otázne, ako sa investor v spolupráci s prísnou SMZ pri výrube stromov vysporiada s predpisom o ochrane zelene, keď už nalepenie letákov informujúcich o výrube „bráni účelu, ktorému má zeleň slúžiť“.

Košice, 14.7.2008

Autor:
Ing. Karol LABAŠ
Tel./fax: 055/6338544, mobil: 0908317467
e-mail: karol.labas@stonline.sk