PodHubie
Voľné zoskupenie
tvorivých ľudí

VÝSLEDNÉ FILMY KINOKABARETU 2017

prehliadka

ročník 2016
ročník 2018
kontakt: ke.mycelium (a) gmail.com

1.DEŇ


2.DEŇ


3.DEŇ


4.DEŇ


Prehliadka nezávislých filmov + KinoKabaret

21. 9. - 24. 9. 2017, kino Tabačka, Košice
Udalosť na Facebooku

UPÚTAVKA:

štvrtok, 21. 9. 2017

16:00 Úvodné stretnutie účastníkov KinoKabaretu

(za štyri dni v skupinách vytvoria krátke filmy)

Koncept KinoKabaretu vychádza z hnutia "Kino", ktoré v roku 1999 založil v Quebecu, Kanade Christian Laurence s priateľmi. Idea hnutia vychádza z potreby priniesť niečo nové do stojatých vôd klasickej kinematografie závislej na veľkých peniazoch. Podnecuje tvorbu krátkych filmov s malým, či žiadnym rozpočtom, malým štábom a v duchu nesúťaživej spolupráce. Po svete existuje množstvo "Kino" skupín. V rámci KinoKabaretu sa zídu ľudia, ktorí majú záujem čosi natočiť, predstavia svoje nápady, rozdelia sa do skupín a v priebehu štyroch dní zhotovia krátke filmy, ktoré si nakoniec spolu premietnu na filmovom plátne.

Ideu filmovej dielne "KinoKabaret" priniesla Eva Gyulaiova

Eva sa stretla s hnutim Kino v Nemecku počas štúdií v roku 2009 a hneď zorganizovala svoj prvý Kinokabaret v Bratislave. Venuje sa filmovému strihu a žije v Berlíne. Organizuje tam už 7 rokov workshop Quickino a pravidelne sa vracia na Slovensko a šíri tu myšlienku Kina.

Prihláste sa na KinoKabaret

17:30 Prednášky a diskusia o nezávislosti, filme, umení a ideológii

(Peter Takáč, Zoltán Nagy, Julián Bosák)

DISKUSIA:


Peter Takáč, filozof, publicista a prekladateľ. Zaoberá sa problematikou ideológie, mimo iných napr. Slavojom Žižekom. Publikoval v “Stredoeurópskom magazíne pre kultúru a politiku” Political Critique, české Združenie pre ľavicovú teóriu SOK alebo v slovenskom Novom slove. V súčasnosti píše pre denník Pravda a pre kultúrno-společenský blog Pole. Spoluorganizuje prednášky a diskusie na sociálne a ekologické témy s názvom: Debaty o (ľudskej) spoločnosti. Prehliadku nezávislých filmov uvedie prednáškou:

Zastav, pretoč a pozri znova
(Stop, rewind and play it again)

Populárna filmová produkcia vkladá naše nádeje a obavy do scenárov, ktoré prežívame, postáv, s ktorými sa identifikujeme. Otvára nové problémy, adresuje naďalej pálčivé otázky, a ponúka nám k nim určité postoje. Filmy tak ako celok predstavujú filter, ktorý nám ukazuje čomu veríme. Akými spôsobmi spracúva film svet okolo nás? Ako spoznať ideológiu vo filme? Je film demokratickým médiom?

Zolo Nagy je absolvent Fakulty umení v Košiciach, momentálne doktorand na Akadémii umení v Banskej Bystrici. V rámci Prehliadky nezávislého filmu predstaví svoju videotvorbu a svoj postoj k možnostiam umelca komunikovať závažné témy. Rišo Kitta, kurátor jeho výstavy Nesúmerateľnosti o jeho tvorbe píše:

Tvorbu autora charakterizuje impulzívnosť a exaktnosť pri spracovávaní tém, dôraz kladie autor na investigatívnosť a exploráciu prostredia, v ktorom sa pohybuje. Rozmery, pomery lokálneho a globálneho, teoretického a praktického sa zakaždým vhodne prelínajú, autorské výstupy oscilujú v konštruktívnej tenzii – hoci názorovo vyhranenému či nezainteresovanému divákovi môžu pripomínať prototypy konšpiračných teorií. Je to zdanlivý omyl, pretože Nagy vychádza vždy zo skutočnosti, reaguje na reálne udalosti, pričom je tu vždy prítomná snaha o explikáciu aktuálneho. Sebavyjadrenie autora je zakaždým determinované hľadaním konkrétnej príčiny negatívneho stavu a zobrazovaním málo viditeľných, no často fatálnych následkov, ktoré sa dotýkajú jednotlivca, resp. vybranej komunity. Forma video-dokumentu Nagyovi síce umožňuje pracovať s časovou osou, no jeho naratívnosť je minimalistická, ukotvená skôr v osobných výpovediach protagonistov. A „úspech výpovede“ tak závisí od priestoru, ktorý definoval zdanlivo nečinný autor. Je evidentné, že filozofické a sociologické východiská, ktorými sa Nagy permenantne zaoberá, tvoria aj jeho praktickú vedomostnú databázu. Táto snaha o neustále extrahovanie aspektov poukazujúcich na „zámerné“ chyby spoločenského systému je našťastie komunikatívna a diváka oslovuje predovšetkým svojou priamočiarosťou.

Julián Bosák vyštudoval strihovú skladbu na Filmovej a televíznej fakulte VŠMU v Bratislave. V roku 2003 nakrútil s kamarátmi film Veľké oči majú strach, ktorý vyhral košické kolo Cineami 2003 a naplnil vtedajší FK Cinefil pri jeho premiére. Nakrútil viacero krátkych filmov, spolupracoval s Marcelom Lackom na jeho pásme Si tu? Chodím spiaci zas, nakrútil film o plánovanej výstavbe Auparku v Košiciach, film Odvrátená strana Zeme, ktorý uviedla aj RTVS, kde aj pracoval ako strihač v bratislavskom štúdiu. Venuje sa aj publicistickej tvorbe pre rôzne internetové portály. Momentálne učí predmety spojené s videom na Škole úžitkového výtvarníctva v Košiciach.

Organizátor Prehliadky nezávislého filmu, Julián Bosák bude moderovať diskusiu o načrtnutých témach filmu, nezávislosti, ideológie a osvetlí zámer podujatia. Predstaví tiež stručnú históriu a podstatu oblasti kinematografie, ktorú nazývame nezávislým filmom.

19:30 The Yoga Sutra

(Zorie Barber, 2016) 103 min., sk titulky / Film o jogínke, ktorá privedie svojich väzniteľov k jóge

PREČÍTAJTE SI ROZHOVOR S REŽISÉROM

TRAILER:


Joga nikdy nebola takáto.

Od vizionárskeho režiséra Zorie Barbera prichádza film, ktorý preverí všetko, čo ste si mysleli, že viete o joge.

Príbeh
Nebezpečná cesta do srdca Joga sutry. Friday vyhodia z jej ubíjajúcej práce v korporácii a tak sa vydáva na cestu hľadania. Keď sa jej pokazí motorka na hraniciach Arizony s Mexikom, miestny šerif u nej objaví zvláštnu knihu. Podozrievajúc, že ručne písaná kniha môže byť teroristický kód, ju šerif zavrie do cely. Kým Friday pretvára väzenie a jej obyvateľov vďaka tajnému učeniu Patanjali Joga sutry, začíname vidieť, ako prastaré učenie umožnia Friday prekonať extrémne zúfalú situáciu.

Zorie Barber, tiež známy ako Zorlord, Zephyr Bartholomew, ZorBar je Američan talianskeho pôvodu s menom po svojom sicílskom starom otcovi, Rosario Barberovi. Vyrastal v južnej Filadelfii, absolvoval prestížnu Germantown Friends School a ako dieťa bol obklopený dizajnom, pohybujúc sa v matkinom dizajnérskom štúdiu - Floss Barber, Inc. Prvé hodiny jogy absolvoval v The Garland of Letters na South St. v roku 1985 s Dr. Pratopom. V 1989, keď mal 19, sa Zorie presťahoval do Tokia v Japonsku, aby tam študoval Aikido na Osaka Tenshin Dojo a zdokonalil svoje schopnosti v aikide štúdiom orientálnej medicíny a akupunktúry na Emperor´s College v Santa Monike v Kalifornii. Pohryznutý filmovým chrobákom sa vracia do New Yorku a absolvuje filmový program na Tish School of the Arts na New York University v 1996.

Následne po šetrení na Wall Street na riadiacom pracovisku u Merrill Lynch v ich propgrame profesionálneho rastu, kde pracoval ako licencovaný obchodník, produkoval a hviezdil v komerčne úspešnej komédii Whipped (Chytrá holka, 2000), ktorá odštartovala kariéru Amandy Peet, Brianovi Van Holtovi a Bridget Moynihan. Kým býval v Hollywoode a pracoval na scenári o minulých životoch nazvanom All the Tea in China (Všetok čaj v číne) sa stretol s tibetským budhistickým mníchom a strávil ďalších 12 rokov štúdiom na veľkých budhistických univerzitách v Tibete v tradícii Gelugpa na preslávenej Diamond Mountain University. Film The Yoga Sutra (Joga sutra) sa zrodil ako spojenie jeho túžby preniesť román Michaela Roacha a Christy Mcnally How Yoga Works (Ako funguje joga) na veľké plátno a jeho túžby rekapitulovať roky strávené štúdiom filozofie budhizmu a cvičením bojových umení japonských majstrov Budo.

Celoživotný motorkár, Zorie nedávno založil značku Z-Lab Denim, ultra prémiovú sériu ochranného motorkárskeho oblečenia a praktických jogových nohavíc pre mužov aj ženy (www.overcloudkrakenultra.com). Zorie hovorí štyrmi jazykmi a pokračuje v cvičení a učení aikida, jogy a meditácie po celom svete, deliac svoj čas medzi USA, Európu a Japonsko. Joga sutra je jeho celovečerným režijným debutom. Momentálne vyvíja nový dizajn pre Z-Lab Denim a dáva dokopy produkciu filmov The Eighth Samurai (Ôsmy samuraj) a Dojo, celovečerných filmov inšpirovaných jeho skúsenosťou zo štúdia bojových umení v Japonsku.

piatok, 22. 9. 2017

17:30 Cineama / Rec-Play

Predstavenie súťaže amatérskeho filmu, jej histórie spojené s premietaním vybraných filmov

DISKUSIA:


Hostia: Helga Tomondyová - organizuje regionálne kolo súťaže Cineama / Rec - Play (Kultúrne centrum údolia Bodvy a Rudohoria) a Peter Šimkanin - dlhoročný prispievateľ a porotca súťažeVýber najúspešnejších filmov postupujúcich z regionálneho kola súťaže REC-PLAY na krajskú a celoštátnu súťaž amatérskej filmovej tvorby CINEAMA

NOVODOBÝ KRIŽIAK, hraný film - Peter Výrostko, Košice 6:55
(postupujúci film do celoštátneho kola súťaže Cineama 2012)

ZOO - Zuzana Balážová, animovaný film, Technická univerzita Košice 4:18
(1.miesto – celoštátna súťaž Cineama 2014)

CESTA DOMOV - Daniel Dobrík, animovaný film, Centrum voľného času Košice 5:40
(2.miesto – celoštátna súťaž Cineama 2017)

VINCENT - Vladimír Baran, dokument, Košice 14:00
(1.miesto na krajskej súťaži Cineama 2011)

CESTA SVETLA - Tomáš Bucher, animovaný film, Centrum voľného času Košice 5:00
(film vybraný do Kolekcie na Český videosalón 2016)

VÝHOVORKY – Detská filmová spoločnosť, animovaný film 2:10
Centrum voľného času Košice
(3.miesto – celoštátna súťaž Cineama 2017)

VYČÍTANKA - Detská filmová spoločnosť, animovaný film 1:00
Centrum voľného času Košice
(2.miesto – celoštátna súťaž Cineama 2014)

NINDO – THE WAY OF NINJA - Peter Výrostko, hraný film, Košice 4:40
(3.miesto na krajskej súťaži Cineama 2011)

ON THE WAY HOME - Zuzana Balážová, animovaný film 3:38
Technická univerzita Košice
(1.miesto – celoštátna súťaž Cineama 2015)

VIRTUÁLNA REALITA - Matúš Men, hraný film 4:05
Stredná súkromná umelecká škola filmová, Košice
(čestné uznanie - celoštátna súťaž Cineama 2015)

SLIMÁK - A. Rašiová, K. Panocová, V. Krišáková, animovaný film 3:00
Základná umelecká škola Bernolákova 26, Košice
(1.miesto – celoštátna súťaž Cineama 2014)

RANENÁ BREZA – Kolektív autorov pri CVČ Domino Košice 1:38
animovaný film
(čestné uznanie na celoštátnej súťaži Cineama 2012)

MICHAL JUSKO - Soňa Vojteková, dokument 5:00
Stredná súkromná umelecká škola filmová, Košice
(Top film na prehliadke videotvorby mladých REC PLAY 2016)

ČUDNÝ ŤAHÁK - Tomáš Bucher, animovaný film 2:12
Centrum voľného času Košice
(1.miesto – celoštátna súťaž Cineama 2015)

AKVÁRIUM CAMILLA SAINT-SAĖNSA - Tvorivá sk. Akvaristi, animovaný film 2:08
Základná umelecká škola Bernolákova 26, Košice
(čestné uznanie - celoštátna súťaž Cineama 2015)

POVESŤ O KAPUŠIANSKOM HRADE - Adela Križovenská, animovaný film 5:00
Škola úžitkového výtvarníctva Košice
(Top film na prehliadke videotvorby mladých REC PLAY 2017)

HRA – Balász Tisza, hraný film, Košice 4:16
(čestné uznanie - celoštátna súťaž Cineama 2012)

19:30 Obchádzka na ceste k dokonalej ilúzii

(Robert Fiľo, 2016) 109 min. Diskusia s autormi / Film o slobode jednotlivca a jeho možnostiach rozhodovania sa v súčasnej spoločnosti

DISKUSIA:


TRAILER:


Príbeh Simone, ktorá stretnutie s Victorom vidí ako príležitosť na urovnanie vzťahu s bývalým priateľom. Victor s jej navrhom suhlasi, no udalosti ktoré nasledujú ho prinútia uvažovať nad tým, či rozhodnutie pomôcť Simone bolo správne. Film odkrýva skutočnú mieru slobody jednotlivca v súčasnej spoločnosti kontrolovanej štátnymi inštitúciami a špecifickou formou upriamuje pozornosť na možnosti jeho rozhodovania.

Robert Fiľo (1975) - filmu sa začal venovať už počas štúdia na vysokej škole. V roku 2004 odišiel do Írska, kde počas tohto obdobia natočil niekoľko krátkych filmov a zúčastnil sa viacerých filmových a seriálových natáčaní. V roku 2009 absolvoval v Dubline kurz filmovej réžie. Po získaní skúseností najmä v oblasti hranej filmovej tvorby sa v roku 2014 vrátil na Slovensko, kde začal pracovať na filme Obchádzka na ceste k dokonalej ilúzii, ktorý mal premiéru v roku 2016. V súčasnosti sa venuje prípravam na ďalší celovečerný film Štvrtkový polmesiac.

Vo svojej filmovej a scenáristickej tvorbe ponúka iný pohľad na spoločnosť, slobodu, nezávislosť, umenie a nekonformnou cestou bližšie odkrýva ich súvislosti.

sobota, 23. 9. 2017

17:30 Heart Chamber Collective

Premietanie filmov privátnej produkčnej spoločnosti za účasti autorov

DISKUSIA:


Tam kde padla noc (Ľuboš Oravec, 2016) 45 min.

TRAILER:


August sa zahráva so svojím vlastným životom len pre kúsok zábavy, ktorú ponúkajú nekontrolovateľné stavy násilia. Všetko sa však zmení, keď sa v jeho hlave vyvinie paranoja voči vlastnej skupine známych. Rozpadáva sa mu vzťah s dievčaťom, stáva sa druhoradým členom skupiny a mení sa v asociála, ktorého jediným uspokojením je ubližovanie ostatným.

Za dverami (Ľuboš Oravec, Boris Hanudeľ, 2015) 16 min.

TRAILER:


Krátky surrealistický horor s prvkami nemeckého expresionizmu. Muž je uväznený v neznámom byte a má kľúč. Nepamätá si ako sa tam ocitol a nevie sa dostať von. Cez škáru pod dverami si dopisuje s tajomným človekom, ktorý je zamknutý na druhej strane. Čudné správy na papieroch striedajú zvláštne pohyby za oknom...

Heart Chamber Collective vzniklo na základe myšlienky zoskupovať ďalších filmárov s cieľom vytvoriť novú filmovú indie scénu. Spolupracujeme od roku 2013.


19:30 Marcel si tu?

(Marcel Lacko, Julián Bosák, 2017) 56 min. Diskusia s autormi / Rozhovor s košickým filmárom s bohatým materiálom z jeho tvorby

DISKUSIA:


CELÝ FILM:


Dokumentárny film o natáčaní a výslednom filme projektu Si tu? Chodíš spiaci zas... Rozsiahly rozhovor s ukážkami z nepoužitých scén vo výslednom filme Zrkadlo, má podobný efekt ako výbuch fotografického blesku. Umožňuje nám zachytiť okamih kultúrneho činu, ktorý iluminuje nie len dušu autora, ale aj stav mysle.

Marcel Lacko, spisovateľ, filmár, kultúrny aktivista, redaktor časopisu ENTER, autor zbierky Hľadanie autora. Jeho básnická tvorba bola preložená do anglického, slovinského, maďarského, poľského a českého jazyka. Režíroval celovečerný film Zrkadlo a krátky film New Left; je autorom divadelnej hry Moderná láska. Tento rok bude publikovaný jeho román Autobiografia.

nedeľa, 24. 9. 2017

17:30 collective:unconscious

(Lily Baldwin, Frances Bodomo, Daniel Patrick Carbone, Josephine Decker, Lauren Wolkstein) 78 min. / Film piatich nezávislých režisérov z USA, ktorí si navzájom sfilmovali svoje sny

DISKUSIA:


CELÝ FILM:


Muž a jeho babička sa schovávajú pred zlovestným rádio vysielaním. Ponurá zubatá so samovražednými sklonmi uvádza televíznu reláciu pre deti. V minulosti väznení si spomínajú a reinterpretujú ich prvé dni na slobode. Život matky z predmestia je prevrátený netvorom rastúcim v jej vnútri. A telocvikár na strednej škole vedie nácviky v útrobách spiacej sopky.

Vitajte v kolektívnom:nevedomí, novom kolaboratívnom celovečeráku, v ktorom päť z pomedzi nezávislých, najavantgardnejších a najuznávanejších filmárov spojilo sily, aby si navzájom adaptovali svoje sny pre filmové plátno.

Obsahujúc najnovší počin od Lily Baldwin (Sleepover LA), Frances Bodomo (Afronauts), Daniel Patrick Carbone (Hide Your Smiling Faces), Josephine Decker (Thou Wast Mild and Lovely) a Lauren Wolkstein (The Strange Ones), kolektívne: nevedomie posúva hranice rozprávania a surealizmu, pozývajúc divákov, aby sa ponorili do doslova snového stavu. Je to ako „nič, čo ste kedy videli s vašimi očami otvorenými.“ (Rolling Stone)Lily Baldwin (režisérka) je filmárkou a tanečnicou, ktorú ShortsHD nedávno označilo ako jednu z „Top 10 režisérskych objavov, ktorých si treba pozrieť“. Podľa The New York Times „žáner si žiada režisérov, ktorí sú ochotní pozrieť sa pod povrch a snívať, tak ako Lily Baldwin.“ Nedávne diela (vrátane Sleepover LA, A Juice Box Afternoon, Sea Meadow) sa objavili na SXSW, v Lincol Center, Carnegie Hall, Fandor, V&A Museum a inde. Ako tanečnica vystupovala s baletom Metropolitnej opery a najčerstvejšie s Davidom Byrneom. Lily je súčasťou Sundance Fellow s jej pripravovaným projektom vo virtuálnej realite, Through You a režíruje svoj prvý celovečerák GLASS.

Frances Bodomo (režisérka) je ghanská filmárka a jedna z 25 nových tvárí nezávislého filmu. Jej prvý krátky film Boneshaker (hviezdil v ňom nominant na Oscara Quvenzhané Wallis) mal premiéru na Sundance festivale v roku 2013. Jej druhý kraťas Afronauts mal premiéru v 2014 na Sundance, Berlinale a New Directors/New Films Festivals. Frances v súčasnosti pracuje na celovečeráku Afronauts (podporený Sundance inštitútom, Tribeca filmový inštitútom, IFP, nadáciou Alfréda P Sloana a Spikom Lee).

Daniel Patrick Carbone (režisér) debutoval filmom Smiling Faces, ktorý mal svoju svetovú a severoamerickú premiéru na Medzinárodnom filmovom festivale v Berlíne a na Tribeca filmovom festivale v 2013 a bol ocenený ako najlepší film, ktorý sa nedostal do distribúcie Národnou spoločnosťou filmových kritikov. Hide Your Smiling Faces vyšlo v kinách a na káblovke/VOD na jar 2014 prostredníctvov Tribeca Film. Daniel býva v Brooklyne, New Yorku, kde spoluvlastní kolaboratívnu filmársku skupinu a produkčnú spoločnosť Flies Collective.

Josephine Decker (režisérka) bola nedávno označená The New Yorkerom ako „najoriginálnejší nezávislý filmár, ktorý sa objavil za posledných pár rokov“, tiež uviedli, že ohlasuje „novú gramatiku rozprávania“. Jej cieľom je vzbudiť zvedavosť a údiv u publika prostredníctvom živých, duchovne bohatých, hlavnou postavou hnaných filmov. Josepfinine hrané celovečeráky Butter on the Latch a Thou Wast Mild and Lovely, boli odpremiérované na Berlinale Forum 2014. Jej filmy boli premietané na MoMA, SXSW a Silverdocs a odvysielané na PBS, Logo a Netflixe.

Lauren Wolkstein (režisérka) je oceňovaná filmárka a filmová docentka na Temple University. Jej krátkometrážna tvorba zahŕňa Cigarette Candy (SXSW 2010 najlepší hraný kraťas, Palm Springs ShortFest 2009 najlepší kraťas), The Strange Ones (Sundance 2011 svetová premiéra) a Social Butterfly (Sundance 2013 svetová premiéra). Filmmaker Magazine nedávno označil Lauren ako jednu z 25 nových tvárí nezávislého filmu a momentálne pracuje na jej celovečernom debute.

Dan Schoenbrun (výkonný producent) je vedúcim projektu kolektívneho:nevedomia a spoluzakladateľ a spolutvorca The Eyeslicer. Dan predtým pôsobil ako vedúci filmového krídla v Kickstarteri, bol zástupca programového riaditeľa na IFP a spolueditor FILMMAKER magazínu. Dan prednášal o procese produkcie filmov na desiatkach filmových festivaloch po svete, zahŕňajúc Cannes, Berlinale, Sundance, SXSW, Hot Docs, NYFF a TIFF. Jeho vlastné krátke filmy boli premietnuté na BAMcinemaFest, na Marylandskom filmovom festivale a Cucalorus.

19:30 Premietanie výsledných filmov KinoKabaretuZÁZNAM VEČERA:


Podujatie podporilo mesto Košice v rámci Grantovej výzvy 2017

Organizátor: Julián Bosák Foto/Video, Podhubie, Take
Spoluorganitzátor: Kultúrne centrum údolia Bodvy a Rudohoria
Mediálny partner: Kamdomesta

Premietanie aj filmárske zázemie budú v: Tabačka Kulturfabrik, Gorkého 2, Košice

TLAČOVÁ SPRÁVA